top of page

Peki

Ok

2017, Pera Müzesi

Okuma Tiyatrosu

Reading Theatre

Yazan ve Yöneten

Writer and director

Nadir Sönmez

Cast

Kadro

Tilbe: Meriç Aral

Beril: Hare Sürel

Kürşat: Nadir Sönmez

"Kürşat:Dolapderede Turan Caddesine girince ilk sağda bir tiyatro sahnesi var. İşleten çocuklar artık nasıl yaptılar hangi tanıdığı devreye soktularsa içki ruhsatı almayı başarmışlar. Alkol satışıyla bir şekilde yürütüyorlarmış mekanı. Bir süredir de dekor deposu olarak kullandıkları alt katta özel geceler düzenlemeye başlamışlar iki haftada bir. Adı da Sofistike. Kapıda soruyorlar zaten ne için gelmiştiniz diye, gecenin ismini biliyor olman lazım. Genelde kendi arkadaş çevrelerinin geldiği bir parti olarak başlamışlar, sonra gayler arasında popülerleşince onların eğlence anlayışına yönelik bir konsept yaratmışlar. Soquette diye bir dj var. Ahmet Kaya’nın, Yıldız Tilbe’nin falan en damar şarkılarına minimal house esintili remixler yapıyor, o çalıyormuş işte bu gecelerde."

"Kürşat: Once in Turan Street, take the first right and there you see the theatre. The guys who run the place managed to get an excise license. There is no other way to make it financially though.  Twice a month, they organize private nights in their decor storage. The party is called ‘Sophisticated’. You need to know the name of it at the entrance. Their close friends were the first guests before it quickly became popular among the gay community. So they transformed the concept to better fit the queer entertainment style. They invited a DJ called Soquette. He does minimal house-ish remixes of most melancholic songs of Yıldız Yilbe and Ahmet Kaya."

Galeri sahibi Beril, çağdaş sanatçı Tilbe'yi bir sergi projesi hakkında konuşmak üzere kahve içmeye çağırır. Buluştuklarında İstanbul sanat sahnesi ve figürlerinden, sanat işlerinden ve özel hayatlarından konuşurlar. Siparişlerini sormaya gelen kafe çalışanı Kürşat, ikisini de gördüğü bir mekanı anımsatır. Bir underground parti bu kişileri birbirleri ile ilişki içine sokmuştur.

 

Beril is a gallery owner. She invites Tilbe, an artist, for a coffee to talk about an exhibition. They chat about the Istanbul art scene and personalities, artwork projects and their private lives. Kürşat, a server at the café, comes to ask for their orders and remembers a place where he saw both of them. An underground party already bonded these people to each other.

 

bottom of page