top of page
doppelganger_edited.jpg

DOPPELGANGER

Performance, 2017, Köşe Bucak Bomonti: Walk Around The Corner

İstanbul'daki bir yetişkin filmleri şirketi senarist aramaktadır. Adaylardan biri iş görüşmesi esnasında cinsel fantezilerini anlatır.

An adult film company in Istanbul is searching for a scriptwriter. A candidate tells about his fantasies during the interview.

 

Yazan ve yöneten

Writer and director

Nadir Sönmez

Kadro

Cast

Zeki: Nadir Sönmez

Ela: Çisil Oğuz

"Ela: Sitemize yeni bir bölüm de eklemeyi düşünüyoruz. Sosyal dünyaları kesişmeyen ama internet tanışma sitele- ri, randevu aplikasyonları aracılığıyla ya da senin örneğinde olduğu gibi barlarda tanışan ve bir araya gelen in- sanların cinselliğini araştıracağımız bir alan. Mesela İstanbul’da yaşayan genç bir üniversite öğrencisi erkek düşün, Urfa’dan gezmeye gelmiş, karısı ve çocukları olan bir adamla otel odasında beraber oluyorlar. Sevişirken dinleyecekleri müzik konusunda bir anlaşmazlık yaşıyor- lar. Çünkü çocuk hızlı bir techno koymak istiyor ama adam bir arabesk şarkısı olsun istiyor."

"Ela: We’re thinking of making an addition to our website. It’ll be a space where we can inquire into the sexual relations of people that don’t belong to the same social circles - people that meet on apps, or dating sites; or, as in your case, in clubs. Think of like a young male college student in Istanbul. He meets a visitor from a provincial city like Urfa, who has a wife and kids back home. They go to a hotel room. They can’t agree on the music they’ll play while having sex. The student wants to put on hard techno, the guy wants to hear a folk singer."

doppelganger2_edited.jpg
seyirciing_edited.jpg
bottom of page