top of page

Ama

"Diziye girersem erdemlerimi yitiririm diye mi korkuyorsun?"

"Are you afraid of losing your dignity if you act in TV series?"

Oyun

Play

İstanbul Fringe Festival

Dresden Fast Forward

European Festival for Young Directors

Yıl Year

2019

Yazan ve Yöneten

Writer and Director

Nadir Sönmez

Oyuncular

Actors

Öner Erkan

Esme Madra

İlda Özgürel

Nadir Sönmez

Büşra Nur Albayrak

S. Emrah Özdemir

Fast Forward Logo.jpeg
Fringe LOGO.png

Oyuncu Meltem bir televizyon dizisinde oynamak için deneme çekimine gider ve burada kendisini kameraya alan Zafer ile aralarında gerilimli ve erotik bir diyalog gerçekleşir. Oyun Meltem'in yer aldığı bir tiyatro gösterisinin kulisinde ve fuayesinde yaşanan sohbetlerle ilerler.

"Ama", İstanbul'da yaşayan sanatçıların profesyonel ve özel hayatlarının kesişimine odaklanıyor ve günümüzdeki cinsel kimlik tartışmalarının mizahi bir analizini yapıyor. Kurguyla iç içe geçmiş yaşamlar süren İstanbullu sanatçıların özel hayatlarına, kariyerlerine ve toplumdaki yerlerine alaycı, erotik ve gerilimli bir bakış.

“Ama means “but” in English. AMA is a conversation piece about art, power, sex and role play in the Turkish intellectual scene. In four scenes, Nadir Sönmez creates a portrait of a small group of artists who examine their own profession with equal criticism and sarcasm, and overstep the boundaries between work and private life more than once. It’s the dialogues that form the heart of the theatrical situation here and give Sönmez and his five fellow performers a witty and psychologically challenging model for a portrait of their own “caste” on stage. The purism of his production works like a magnifying glass on the game they play with feelings, art concepts and the perception of the self and other. Sönmez began writing AMA during the Me Too debate in Turkey. The “naval gazing” is therefore the artistic setting and a way of looking at society.”

 

- Charlotte Orti, director of Fast Forward Theatre Festival in Dresden, Germany

bottom of page